TARIMDA CUMHURİYET REKORU KIRILDI

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Diyarbakır’da düzenlenen Tarım Fuarı’nın açılışına katıldı.

Açılışta yaptığı konuşmasında fuarların emeğin, alın terinin, başarının vitrini olduğuna vurgu yapan Bakan Pakdemirli “Bu nedenle şehirlerimizde açılan tarım ve gıda fuarları, gerek kent ekonomisi gerekse ülke ekonomisi adına büyük önem taşımaktadır. Dolayısıyla bu Tarım Fuarının da, Diyarbakır’a ve ülkemize, tarım ve ekonomi bakımından katkılarının büyük olacağı aşikârdır” diye konuştu.

Diyarbakır Tarım Fuarı’nın, bugüne kadar pandemi nedeniyle iptal edilen fuarlar sürecinden sonra yapılan ilk tarım fuarı olduğunu belirten Pakdemirli “Bundan sonraki diğer fuar süreçleri için de oldukça önemlidir. Bu açıdan bu organizasyonun ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Bizler de bugün, 101 firma temsilcisinin katılımıyla açtığımız bu büyük Tarım Fuarında hem madden hem de manen, Bakanlık olarak yanınızdayız” dedi.

TARIMSAL HASILAMIZ 2020’DE, 333,3 MİLYAR LİRA İLE CUMHURİYET TARİHİNİN REKORUNU KIRDI

Ülkemiz bulunduğu konum itibariyle, 1,9 Trilyon Dolarlık tarımsal ticaret hacmine sahip bir bölgede yer aldığını ifade eden Bakan Pakdemirli şöyle devam etti:

“Tarımsal alan bakımından dünyada on yedinci sıradayız. Ama buna rağmen tarımsal hasılada Avrupa’da birinci, dünyada ilk on içindeyiz. Bilindiği gibi geçen yıl; meteorolojik kuraklık ve küresel ısınmanın etkilerine rağmen sulama alanında hizmete aldığımız yatırımlar sayesinde, toplam bitkisel üretimimiz, 9 milyon ton artışla 126 milyon tona yükselerek, Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı. Büyükbaş hayvan varlığımız 2020 yılında 18,2 Milyon başa yükselerek, Cumhuriyet tarihimizin en yüksek seviyesine ulaştı. Küçükbaş varlığımız ise son bir yılda yüzde 12 artışla 54,1 milyon başa yükselerek, son 30 yılın en yüksek rakamına ulaştı.

2020 yılında yüzde 4,8 büyüyen tarım, son 3 yıldaki en yüksek büyüme rakamına ulaştı. Tarımsal hasılamız ise bir önceki yıla göre yüzde 20 artarak 333,3 Milyar liraya yükseldi ve Cumhuriyet Tarihinin rekorunu kırdı.

Tarım ve gıda ürünleri ihracatımız, 2020 yılında bir önceki yıla göre yüzde 5 artışla 20,7 Milyar dolara ulaştı. Dış ticaret fazlası ise yüzde 9 artışla 5,5 Milyar dolar olarak gerçekleşti.

Ayrıca altını çizerek söylemek istediğim bir husus daha var. 2002 öncesi, destek, neredeyse yoktu ve birkaç müdahale alımı vardı. 2002 sonrası ise artan destekler ve sınırlı müdahale alımı vardı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sonrasında ise hem desteklerde artış, hem de etkin müdahale alımlarını birlikte uyguluyoruz. Son 3 yılda tarımsal destekleri %65 artışla 24 Milyar Liraya çıkardık. Müdahale alımlarında ise üretici dostu politikalar yürütüyoruz ve bunu da müdahale kurumlarımızı, zarar ettirmeden yapıyoruz”

DİYARBAKIRLI ÇİFTÇİLERİMİZE, SON 19 YILDA 23,3 MİLYAR LİRA TARIMSAL DESTEK VERDİK

Son 19 yılda Diyarbakır’a da önemli destekler sağladıklarını, tarım ve orman altyapısını daha da güçlü hale getirdiklerini söyleyen Pakdemirli “Diyarbakırlı çiftçilerimize, son 19 yılda 23,3 Milyar Lira tarımsal destek verdik ve yatırım yaptık. Kırsal Kalkınma desteklerimiz kapsamında; Diyarbakır’ımıza 164 Milyon Lira hibe desteği ödedik. Hayvancılığın olmazsa olmazı meralarımıza, Diyarbakır’da özel hassasiyet gösterdik. 180 bin dekar mera ıslah çalışmasını tamamladık. Son 19 yılda, Diyarbakır için 25.2 Milyon Lira yem bitkileri desteği ödedik. Diyarbakır'da toplam alanı; 2,3 Milyon dekar olan 3 tarımsal ovamızı sit alanı olarak koruma altına aldık. 75 Bin ton hububat ve 450 ton yem bitkisi tohumunu üreticilerimize dağıttık. Son 19 yılda; 70 bin hektar arazide çalışma yaparak 30 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Yine son 19 yılda Diyarbakır’ımıza toplam 11 Milyar Lira yatırım yaparak, 4 İçmesuyu, 4 Baraj, 12 Sulama Tesisi, 38 Arazi Toplulaştırma, 58 Taşkın Koruma Tesisi ve 3 Hes Tesisi olmak üzere 119 tesisi hizmete aldık” açıklamasını yaptı.

DİYARBAKIR’DA 1.150.000 DEKAR ARAZİ DAHA SULAMAYA AÇILACAK

Diyarbakır’ın toplam ekonomik sulanabilir arazi varlığının yaklaşık 4 Milyon dekar olduğunu belirten Pakdemirli “Diyarbakır’da 1.150.000 dekar araziyi daha sulamaya açmak amacıyla; sulama inşaatı ve kalan arazilerin planlama ve projelerini hızla tamamlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Böylece, sulamaya açılacak alanlarla, dekar başına yaklaşık 850 TL gelir artışı sağlanacak. Niyetimiz; Diyarbakır’da sulanmadık bir karış verimli toprak bırakmamak” değerlendirmesinde bulundu.

DİYARBAKIR’A 18 MİLYON LİRA BÜTÇELİ 4 YENİ PROJE

Konuşmasında Bakanlığının bitkisel üretim alanında Diyarbakır’a yapacağı yatırımları da açıklayan Bakan Pakdemirli bitkisel üretimi geliştirmek ve meraları ıslah etmek için, toplam 18 Milyon lira bütçeli, 4 yeni proje başlattıklarını duyurdu. Pakdemirli; “Bir: işlemeli tarıma uygun olmayan arazilerde % 70 hibe ile toplam 171 bin adet badem, fıstık ve ceviz fidanı ile “Kapama Meyve Bahçeleri” tesis edeceğiz.

İki; 22 bin dekar boş bulunan tarım arazisinde, “Kırmızı Mercimek” ekimi yapmak suretiyle bu arazileri ekonomiye kazandıracağız.

Üç; Karacadağ çeltiğini, geliştirmek ve yaygınlaştırmak için ilave “6 bin dekar alanda çeltik ekimi” yapacağız.

Dört; 7 bin dekar alanda “Mera Islah ve Amenajman Projesi”ni başlatarak hayvancılık işletmelerimizin kullanımına tahsis edeceğiz” dedi.

DİYARBAKIR’A HAYVANCILIK ALANINDA 6 MÜJDE

Bakan Pakdemirli, “Tabi malum, Diyarbakır, aynı zamanda bir hayvancılık şehri” diyerek bu alanda yapılacak destekleri de açıkladı. “Etçi ve Kombine Irkların Suni Tohumlama Yoluyla Yaygınlaştırılması Projesiyle, bu yıl, dezavantajlı ilçelerde 1 milyon Lira bütçe ile üreticilerimizin büyükbaş hayvanlarına ücretsiz suni tohumlama yapacağız ve bu projeyi 3 yıl sürdüreceğiz. Mandalarda ücretsiz suni tohumlama yapmaya hemen başlıyoruz. YÖK işbirliği ile Murrah Mandasının suni tohumlama ve embriyo transferi yolu ile yaygınlaştırılması projesine Diyarbakır’da başlıyoruz. Diyarbakır’ı ipek böcekçiliği yatırım programı kapsamına aldık. Bu yatırımları, yüzde 100 hibe ile destekleyeceğiz ve bu kapsamda 10 işletmeye 1 Milyon 200 bin Lira hibe desteği ödeyeceğiz. Diyarbakır’da ahır-ağıl yapımı ve makine-ekipman alımına şu ana kadar 13,5 milyon TL hibe desteği ödedik. İnşallah bu yıl da ilk defa küçükbaş üreticilerimizin hayvan çadırı alımına %50 hibe desteği vereceğiz. Ayrıca göçerlerimize anaç koyun-keçi desteğine ilave 2 Lira göçer desteği ödeyeceğiz. 3 bin baş Akkaraman ve 1.500 baş Zom koyununu soy kütüğü kapsamına aldık. Soy kütüğü kaydı tutulan işletmelere hayvan başına 100 Lira, bu işletmelerden koç ve teke alan yetiştiricilere 500 Lira destekleme ödemesi yapacağız.”

DİYARBAKIR’DA HİBE TUTARI 260.8 MİLYON TL OLAN 391 PROJEYİ DESTEKLEDİK

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun da Diyarbakır’da güzel işler yaptığını belirten Pakdemirli “Yeni Kırsal Kalkınma yaklaşımı projelerimizle çok sayıda sektöre yönelik projeleri destekliyor, insanımıza; aş ve iş olanakları sağlamaya devam ediyoruz. Diyarbakır’da toplam yatırımı 568 Milyon TL, Hibe Tutarı 260.8 Milyon TL olan 391 projeyi destekledik. Bu arada TKDK 10. Başvuru Çağrı İlanına yatırımcılardan çok rağbet görmekteyiz. Bu çağrı kapsamında Diyarbakır için hibe tutarı 100 Milyon Lira olacak” dedi.

Konuşmasında yapılacak ağaçlandırma çalışmalarına da değinen Bakan Pakdemirli “Orman Genel Müdürlüğümüzce bu yıl, Diyarbakır’a 17,6 Milyon Liralık önemli bir yatırım gerçekleştirmiş olacağız. Böylece yöre halkına tahmini 102 Milyon Lira ek gelir sağlayacağız. Yine Diyarbakır’da 672 bin adet fidan toprakla buluşturacağız ve 3,5 milyon adet fidan üreteceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

DAHA İYİSİ KEŞFEDİLENE KADAR, FUARLAR, EN İYİ PAZARLAMA ARACIDIR

Bu fuarın en önemli noktasının, ortak akıl ve kurumların iş birliği ile yapılması olduğunu ifade eden Bakan Pakdemirli “Sadece maddi değil, manevi olarak da bizler bu fuarın başarıya ulaşması için elimizden geleni yapacağız. Zira çok iyi biliyoruz ki; daha iyisi keşfedilene kadar, fuarlar, en iyi pazarlama aracıdır. Ancak fuarlar birbirlerinin tekrarı değil, birbirlerine lig atlatan, çağ atlatan seviyede olmalıdır. Fuarlar; inovatif ürünlerin sergilendiği, katma değerli ürünlerin tanıtıldığı, yukarı çeken, ilham veren, geleceğe dair umut veren, dünya piyasalarını takip eden nitelikte olmalıdır. Bu fuar ile inşallah; ticari ilişkilerimizi daha da güçlendirmiş ve yeni işbirliklerine kapı aralamış olacağız” diye konuştu.

#

30 Mar 2021 - 16:05 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ordu Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Ordu Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ordu Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.