SOSYAL DESTEĞİN MİKTARI TAM 15 MİLYON LİRA

Pandemiyle mücadele kapsamında Altınordu Belediyesi tarafından bugüne kadar yapılan yardımlara ek olarak, 15 Milyon TL’lik Tamamlayıcı Sosyal Destek Paketi düzenlenen lansman programıyla Belediye Başkanı Aşkın Tören tarafından açıklandı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Ordu Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşen törene; Ordu Valisi Tuncay Sonel, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, Altınordu Kaymakamı Erkan Karahan, ilgili protokol temsilcileri, oda başkanları, esnaflar ve basın mensupları katıldı.

Altınordu Belediyesi tarafından hükümetin ve Büyükşehir belediyesinin açıkladığı destek paketlerini tamamlayıcı olarak uygulamaya sokulan bu dev sosyal destek paketi Türkiye’de bir ilk olarak dikkat çekerken; sürecin olumsuz etkilediği esnaf, işçi, üretici, sporcu, sanatçı, öğrenci, engelli bireyler, yeni bebek sahibi olan aileler, üretici köylü kadınlar ve yaşlılar dahil toplumun tüm kesimlerini kapsıyor.

“SALGINDA SÜRECİ EN İYİ YÖNETEN ÜLKE OLDUK”

Salgında süreci en iyi yöneten ülkelerden birinin Türkiye olduğuna dikkat çekerek konuşmasına başlayan Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören: “Çok şükür Sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetinde, Türkiye’miz bu dalgalı ortamda rotasını kaybetmeden yoluna devam ediyor, kimi ülkelerde günü kurtaran politikalar üretilirken, ülkemiz uzun vadeli hedefleri için, alt yapı dahil ciddi politikalar geliştiriyor.

İşte biz Altınordu belediyesi olarak bu hedefleri de gözeterek, pandeminin ilçemizde açtığı yaraları kapatmak, garip gurebaya ulaşmak ve bütün bunlarla beraber, vefayı yaygınlaştırarak, dayanışma ruhunu ayakta tutarak seferberlik bilinciyle hareket ettik.

Ben tam da bu noktada, özel bir teşekkürü hak eden sağlık çalışanlarımıza, güvenlik kuvvetlerinden, eğitim emekçilerimize, belediyemiz personelinden burada sayamadığım kurum ve kuruluşların fedakâr çalışanlarına, kardeşlerime teşekkür ediyorum. Biz bir şehrin bütün kurum ve kuruluşlarının ortak çalışmasıyla, eşgüdüm anlayışıyla düzlüğe çıkılacağına inanıyoruz. Bu noktada Altınordu’muz önemli örnek şehirlerden biridir.

“BU SÜRECİ, ÖNGÜRELEMEZİ ÖNGÖRÜLEBİLİR HALE GETİREREK YÖNETTİK”

Riyaset çok önemli… İyi yönetim için öngörülü olabilmek, feraseti devreye sokmak gerekiyor. Onun için de gelişen olayları doğru okumamız icap ediyor. Yürüdüğümüz bu yolda bize rehberlik eden Sayın Valimiz, Sayın Büyükşehir belediye başkanımız, Sayın Rektörümüz ve desteklerini esirgemeyen Sayın Milletvekillerimize teşekkürü bir borç biliyorum.

Biz Allah’ın yardımıyla, bu süreci, öngörülemezi öngörülebilir hale getirerek yönettik” dedi.

“VARLIĞIMIZ ALTINORDU İNSANIMIZA FEDA OLSUN”

Belediye olarak tüm imkanlarıyla koronavirüs salgınına karşı hassasiyetle mücadele edildiğini vurgulayan Başkan Tören: “Varlığımız Altınordu insanına feda olsun diyerek, belediyemizin bünyesinde beraber çalışmaktan onur duyduğum kardeşlerimle beraber 23 ay boyunca gece gündüz demeden çalıştık, bütçe disiplini ve tasarruf tedbirlerinden taviz vermeden, alt yapı çalışmalarını da aksatmadan, Altınordu’muz için koyduğumuz hedeflerden ve vizyon projelerimizi hayata geçirme stratejimizden zerre sapmadan, pandemi sürecini yönettik çok şükür. Pandeminin oluşturduğu anaforda en ufak ihmale pirim vermedik. Belirttiğim gibi bütçemiz bırakın açık vermeyi, fazla verdi. Biz ne demiştik? Altınordu’yu hep birlikte yöneteceğiz. Ben, özellikle pandemi sürecinde sorumluluk duygusuyla hareket eden hemşerilerimle gurur duydum ve Altınordu’lu olmaktan da bir kere daha onur duydum” İfadelerini kullandı.

“BUGÜN DEĞİLSE NE ZAMAN!”

Tören, hazırlanan 15 milyon liralık paketin hayırlı olması temennisinde bulunarak detayları anlattı.

Tören: “Sayın Cumhurbaşkanımızın riyaseti ve mihmandarlığında, bölgesinde ve küresel ölçekte etkili olacak Türkiye’mize, Altınordu ölçeğinde katkıda bulunmak, bir taraftan sorumluluğu geniş alana yayarken diğer taraftan insanımızın refahını artırmak için, inşaallah hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

Bu süreçten en fazla etkilenenler arasında ekonominin bel kemiği olan esnafımız gelmekte olup yaptığımız bu destek paketi Belediye Meclisimizin tüm parti gruplarının oy birliği ile kabul edilmiştir. Burada kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum.

Şehrimizde tüm kesimlerin yeni normale geçişini kolaylaştırmak ve bu süreçte yaşadıkları zorlukları paylaşmak, her zaman olduğu gibi bu zor zamanlarda da büyük Altınordu ailemiz ile dayanışmamızı göstermek için “Bugün değilse, ne zaman!” dedik ve hükümetimizin ve Büyükşehir Belediyemizin bugüne kadar verdiği desteklere ek olarak tüm kesimleri kapsayan 15 MİLYON TL tutarlı “Tamamlayıcı Pandemi Sosyal Destek Paketini” hayata geçirdik “şeklinde konuştu.

VALİ TUNCAY SONEL, “SOSYAL BELEDİYECİLİĞİN EN GÜZEL ÖRNEKLERİNDEN BİR TANESİ ALTINORDU BELEDİYEMİZİN YAPMIŞ OLDUĞU BU UYGULAMADIR”

Törende konuşan Ordu Valisi Tuncay Sonel, Sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerinden birine şahit olduklarını ifade ederek Başkan Aşkın Tören’e teşekkür etti.

Bugün hayırlı ve güzel bir iş için burada toplandık diyen Vali Sonel “sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerinden birini uygulayan Altınordu Belediye Başkanımız Aşkın Beye, ekibine bu güzel uygulamada 15 Milyonluk bir katkı sunan tüm dostlarımıza çok çok teşekkür ediyoruz. Pandemiyi bir yıldır yaşıyoruz dünyada ve ülkemizde. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Sağlık Bakanlığımız, İçişleri Bakanlığımız, ilgili bakanlıklarımız, başta fedakâr çalışan sağlık çalışanlarımız, emniyetimiz, jandarmamız, tüm kamu görevlilerimiz, halkımızla inşallah bu işin üstesinden geleceğiz.

Bugünkü program neden önemli?

Hakikaten şu süreçte toplumun her kesimine, yetim öksüz evlatlarımıza, engeli olan vatandaşlarımıza, şehit ailelerimize, gazilerimize, amatör spor kulüplerimizdeki, spor camiamıza, Mehmetçiklerimize, hatta belki gözden kaçtı sokak hayvanlarına, çiftçilerimizden köylü kadınlarımıza kadar her alana dokundukları için, toplumun her alanına destek verdikleri için, şu süreçte moral ve motivasyon sağladıkları için Altınordu Belediye Başkanımıza ve emeği geçen arkadaşlarımıza tekrar teşekkür ediyoruz.

Bu ve buna benzer uygumalar çoğaldığı takdirde vatandaşlarımız, esnaflarımız, yöre insanımız elbette rahat nefes alacaktır. Fazla sözü uzatmaya gerek yok, çok hayırlı bir iş, çok önemli bir iş, Allah razı olsun. Rabbim birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyenlere de fırsat vermesin. Bugün böylesine güzel ve hayırlı bir iş. Konuşmamın başında ifade ettiğim gibi, hakikaten sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerinden bir tanesi Altınordu Belediyemizin yapmış olduğu bu uygulamalar. İnşallah hep beraber bu işin üstesinden geleceğiz. Allah razı olsun diyorum başkanım, çok sağ olun” şeklinde konuştu.

Açıklanan destek paketinin detayları ise şöyle:

 1. BELEDİYEMİZ KİRACILARI İÇİN
  1. Esnaf ve Sanatkârlar Odalarına kayıtlı ve ruhsatlı kiracılarımız için;
   1. 2021 yılında kira artışı yapılmayacak (kira artışı yok)
   2. Talep edenlerin kira ödemeleri 3 ay boyunca ertelenecek
   3. Talep edenlerin geçmiş dönem kira borçlarının 4 eşit taksit halinde ve faiz uygulanmaksızın ödemelerine imkân sağlanacak
  2. İşgaliye bedelleri ilk 3 ay boyunca alınmayacak
 1. TAHIL PAZARI ESNAFI İÇİN
  1. Kapalı kaldığı süre boyunca tahakkuk eden kira bedelleri alınmayacak (6 ay)
  2. Kapalı olduğu süre, sözleşme sürelerine ilave edilecek (6 ay)
  3. Çay ocaklarına 500-TL’lik ayni yardım yapılacak
 2. ESNAFIMIZ İÇİN
  1. Genelge ile kapatılmış esnaflarımız için 1.000-TL nakdi yardım yapılacak. KAMU İŞLETMELERİ HARİÇ
   1. LOKANTA- RESTAURANTLAR
   2. KAFELER VE KAFETERYALAR
   3. BARLAR
   4. FAST FOOD
   5. OKUL KANTİNLERİ
   6. İNTERNET SALONLARI
   7. OYUN SALONLARI
   8. KAHVEHANELER
   9. ÇAY OCAKLARI
   10. HALI SAHALAR
   11. SPOR SALONLARI
   12. BİLARDO SALONLARI
   13. DÜĞÜN SALONLARI
   14. HAMAMLAR
   15. SAUNALAR
   16. Geleneksel Köylü Pazarında kayıtlı kadın üreticilerimiz için;

  Geleneksel Köylü Pazarında kayıtlı üreticilerimiz için 500-TL nakdi yardım yapılacak ya da aynı miktarda ürün alım garantisi verilecek

  1. Okul servislerine, şehir ve köy minibüsleri için;

   Okul servislerine, şehir ve köy minibüslerine 1 er depo yakıt desteği sağlanacak

  2. Çiftçilerimiz için;

   Toprak tahlilleri

   Meyve fidanı

   Yem desteği ücretsiz verilecek.

  3. DAYANIŞMA PAKETİ
  4. İhtiyaç sahibi ailelerimiz için;
  5. 20 bin adet gıda ve hijyen paketi yardımı
 3. 200 bin adet sıcak yemek yardımı

YAKACAK DESTEĞİ C vitamini, meyve, takviye besin desteği verilecek

Engelliler için İhtiyaç sahibi engellilerimiz için; Tekerlekli sandalye temini Evde temizlik bakım hizmetleri görülecek Ücretsiz servis hizmeti ( alo engelli hizmeti) SAĞLIK ÇALIŞANLARINA VEFA Sağlık çalışanları için Ücretsiz otopark Araç ve şoför desteği

Karantinadaki aileler için Gıda, hijyen ve sosyal destek programlarımız desteği İhtiyaç sahibi Çölyak hastaları için onlara özel gıda paketi desteği EĞİTİME DEV DESTEK İHTİYAÇ SAHİBİ Gençler ve Öğrenciler için (4.000.000-TL) Tablet bilgisayarTest kitabıİnternet paketiSoru bankasıOnline SINAV Okullar dezenfekte edilecek Okul bahçeleri düzenlenecek MEHMETÇİKLERİMİZE GÖNÜL ELİ

Askere giden evli kardeşlerimizin Eşi çalışmayan muvazzaf asker kardeşlerimizin geride bıraktıkları eş ve çocuklarının ihtiyaçları için 2.000-TL nakit yardım yapılacak

AMATÖR SPORA CAN SUYU Spor kulüpleri ve hakemler için Faal amatör spor kulüpleri için 2500.-TL nakdi yardım yapılacak Pandemi nedeniyle görev alamayan hakemlere 500 TL nakdi yardım yapılacak SOSYAL SORUMLULUK

Öksüz ve yetim çocukları için 1000 er adet mont ve bot yardımı

Yeni doğan bebekler için Bebek bakım ürünleri paketi

Cenaze sahipleri için İhtiyaç içindeki cenaze sahiplerine ayni/nakdi destek sağlanacak

#

22 Mar 2021 - 20:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ordu Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Ordu Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ordu Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.